Follow Us

On Facebook

Follow Us

On Twitter

Brooke Middle School

WELCOME TO BROOKE MIDDLE SCHOOL

HOME OF THE BRUINS

Principal: Mrs. Jennifer Sisinni
Asst. Principal (5th/6th): Dr. Richard Whitehead
Asst. Principal (7th/8th): Mr. Jeffrey Blundon
Secretary: Amy Hutchison
Secretary: Nancy Deemer
Athletic Director: Sean Blumette
Nurse: Mary Kay Pepe
5/6 Counselor: Mary Geib
7/8, Counselor: Karen Stuck

School Hours: 7:00 A.M. – 3:00 P.M.
Phone:  304-737-3800
Fax: 304-737-3899

Brooke Middle Remind Codes:

Please join your child’s grade level class.

Class of 2026 (8th graders) class code: @jschiffbau
Class of 2027 (7th graders) class code: @8d6f23f
Class of 2028 (6th graders) class code: @63fdd9

Class of 2029 (5th graders) class code: @9cbfh9

BROOKE MIDDLE EXPECTED BEHAVIORS

  1. Be here – Come to school every day unless you are sick.
  2. Be on time – Be here for the start of homeroom.
  3. Be present for class – No lingering in the halls.
  4. Be respectful – Show consideration for the rights, feelings, and property of others.
  5. Be prepared – Come to class ready to learn and complete your class assignments on time.

Following these steps will help you…
Be your BEST Bruin!

Mission statement: “Each child at Brooke Middle School will have the opportunity to achieve his or her full academic and social potential.”

Middle Athletics

UPCOMING BROOKE MIDDLE SCHOOL ATHLETIC EVENTS

Teachers & Staff

Stephanie Alexander

Stephanie Alexander

Social Studies

Room C207

Ashleigh Negri

Ashleigh Negri

Special Education

Rooms 4117A (M,W,F)
D217 (T,TH)

Lara Baldauf

Lara Baldauf

Special Education

Room D214

Rea Beatty

Rea Beatty

Health

Room C103

Cheryl Bland

Cheryl Bland

Special Education

Room D217

Dr. Richard Whitehead

Dr. Richard Whitehead

Asst. Principal (5th/6th)

Susan Breen

Susan Breen

Special Education

Room C221

Linda Burch

Linda Burch

Science

Room D212

Julie Rodgers

Julie Rodgers

Reading/LA

Room D203

Lisa Caruso

Lisa Caruso

Teacher's Aide

Stacey Conley

Stacey Conley

Social Studies

Room D106

Megan Oleksy

Megan Oleksy

Reading/LA

Room C127

Nicole Cowgill

Nicole Cowgill

Social Studies

Room D207

Molly Cribb

Molly Cribb

Reading/LA

Room C212

Tammy Cutshall

Tammy Cutshall

Science

Room D130

Dana Griffin

Dana Griffin

Math

Room C203

Regina White

Regina White

Teacher's Aide

LuAnn DiRemigio

LuAnn DiRemigio

Physical Education

Main Gym

Kelly Eggert

Kelly Eggert

Math

Room D108

Zach Falcon

Zach Falcon

Social Studies

Room C204

Tara Ferguson

Tara Ferguson

Speech Language Pathologist

Room D117

Mike Findling

Mike Findling

Physical Education

Brian Lancaster

Brian Lancaster

Science

Room D132

 Jessica Gagich

Jessica Gagich

Science

Room D215

Ryan Garbin

Ryan Garbin

Social Studies

Room C129

Mary Geib

Mary Geib

7th/8th School Counselor

Gina Garbin

Gina Garbin

Science

Room D134

Kate Meloun

Kate Meloun

Science

Room D127

Justina Haught

Justina Haught

Special Education

Room C106

Julie Dennis

Julie Dennis

STEM

Room C213

Stephanie Humienny

Stephanie Humienny

Math

Room D107

Keith Huntzinger

Keith Huntzinger

STEM

Room C114

Mena Johnson

Mena Johnson

Teacher's Aide

Celeste Berga

Celeste Berga

Choir

Room B120

Angela Durig

Angela Durig

General Music 7th & 8th

Room B120

Natalie Koziara

Natalie Koziara

Reading/LA

Room C216

Ed Wohnhas

Ed Wohnhas

Physical Education

Main Gym

Amy Ludewig

Amy Ludewig

STEM

Room D113

Amy Hutchison

Amy Hutchison

Secretary

Nancy Deemer

Nancy Deemer

Secretary

Wendi Mitchell

Wendi Mitchell

Special Education

Room C105

 Laura Molter

Laura Molter

Special Education

Room C206

Sarah Myers

Sarah Myers

Science

Room D128

Kim Nielsen

Kim Nielsen

STEM

Room C107

Ben Arthurs

Ben Arthurs

CIS

Jami Packer

Jami Packer

Math

Room C128

Mary Pepe

Mary Pepe

School Nurse

Tyler Pepe

Tyler Pepe

Social Studies

Room D116

Shanah Perrone

Shanah Perrone

Social Studies

Room D206

Renee Pinacchio

Renee Pinacchio

Foreign Language

Room D110

Loralee Raineri

Loralee Raineri

Reading/LA

Room D109

 Diane Rasz

Diane Rasz

Reading/LA

Room C130

Brian Rea

Brian Rea

Foreign Language

Room C102

Rachel Reardon

Rachel Reardon

Math

Room D204

Jennifer Schiffbauer-Sisinni

Jennifer Schiffbauer-Sisinni

Principal

John Schupbach

John Schupbach

Physical Education

Christine Warco

Christine Warco

Reading/LA

Room D202

Karen Stuck

Karen Stuck

Counselor

Douglas Sizemore

Douglas Sizemore

Health

Room C107

Brianna Staffelino

Brianna Staffelino

Special Education

Room D115

 Nick Tracy

Nick Tracy

Special Education

C223

Chelsey Stockdale

Chelsey Stockdale

Special Education

Room C205

Dana Stoll

Dana Stoll

Math

Room  D205

Zena Trimmer

Zena Trimmer

Math

Room C203

Jennifer Turbanic

Jennifer Turbanic

Special Education

Room C125

Stephanie Turner

Stephanie Turner

Special Education

Room C126

Heather VanScoy

Heather VanScoy

Band & General Music 6th

Room B119

Mr. Jeffrey Blundon

Mr. Jeffrey Blundon

Assistant Principal

Sandy Wargo

Sandy Wargo

Kitchen Staff

Joan McKitrick

Joan McKitrick

Kitchen Staff

Carolyn Wilson

Carolyn Wilson

Kitchen Staff

Paula Mahan

Paula Mahan

Kitchen Staff

Sheri Dawson

Sheri Dawson

Kitchen Staff

Eden Nickoles

Eden Nickoles

Kitchen Staff

Stacey Jones

Stacey Jones

Custodial (Afternoon)

Karen Fox

Karen Fox

Custodial (Daylight)

Josh Holt

Josh Holt

Custodial (Afternoon)

Cherly Lucas

Cherly Lucas

Custodial (Afternoon)